Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY VSTUPENKY TÝDEN ZÍTRA DNES KALENDÁŘ PRODEJNY NÁPOVĚDA REKLAMA ZPRÁVY ENCYKLOPEDIE
Návrat na hlavní stranu
Středa 20. listopad 2019 (07:51 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Štír
Nikola - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Orest

Fulltext
NÁŠ TIP: Nastavte si Kalendář jako výchozí domovskou stránku.

 

Anděl strážný

Přejdete-li hlavní silnici od Hodkovic do Jablonce nad křižovatkou a projdete alejí javorů až k vodárně, vpravo od cesty spatříte kamenný pomníček.

O jeho historii se v kronice Wilhelma Preisslera píše:

Na patronátním pozemku na vyvýšenině nad kostelem, vedle staré cesty, stojí kamenný podstavec ve tvaru pyramidy, na kterém je ve výklenku obrázek svatého anděla strážného. Mezi lidmi se vžil název "Schutzengel - Anděl strážný".
Tento Anděl strážný byl zřízen v roce 1755 tehdejším farářem Franzem Josefem Rossmeiselem z vlastních prostředků, ale přibližně o 20 loktů dále na sever. Schwarzecker píše o důvodu ke zřízení anděla strážného: ´Bratr faráře Jan Leopold Rossmeisel, který působil v Rychnově jako kaplan, přicházel ve velké bouřce z Jablonce a hledal pod stromem ochranu před deštěm. Náhle uhodil blesk do koruny stromu, která se rozlomila. Potom přeskočil na další strom, který roztříštil a zapálil. Kaplan Leopold Rossmeisel jako zázrakem ušel smrti.´
Farář Franz Rossmeisel z vděčnosti za šťastnou záchranu svého bratra nechal postavit tento památníček a o slavnosti sv. andělů strážných (2.10.) ho vysvětil za přítomnosti velkého množství lidu.
Farář Antonín Felger nechal anděla strážného postavit 16 kroků stranou, aby tak dostal lepší místo. O slavnosti anděla strážného v roce 1871 byl přenesený pomníček p. Josefem Fischerem, na novém místě znovu vysvěcen. Náklady na přemístění nesl farář Felger z vlastních prostředků. Milovník přírody tu vychutnává na místě, osázeném javory, u Anděla strážného krásný pohled na město.


Dnes již k pomníčku málokdy člověk zavítá, cesta k němu je přeťata rušnou silnicí a ve výhledu brání vzrostlé stromy.

LOKALIZACE

DALŠÍ INFORMACE: http://www.rychnovjbc.cz

AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 02.11.2004 v 11:56 hodin
Copyright 1998-2019 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

V listopadu hřímí - sedlák vesnou sní.
Když ještě v listopadu hřmívá, úrodný rok nato bývá.
Listopadové hřmění pšenice ve zlato mění.
Když krtek v listopadu ryje, budou na vánoce létat komáři.
Stromy-li v listopadu kvetou, sahá zima až k létu.
Když dlouho listí nepadá, tuhá zima se přikrádá.
Padá-li listí v listopadu, jistě brzy přijde led, ale dlouho nepobude.
Když se v listopadu hvězdy třpytí, mrazy se brzo uchytí.
Studený listopad - zelený leden.
Padá-li první sníh, novembris, když země nebude zmrzlá, velikou škodu osení učiní a je vyleží aneb osení se pod sněhem paří a hnije. Ale jestli padne sníh, když země nejprve zmrzne, jest osení užitečný, nebo ono bezpečně v teple pod sněhem ve zmrznuté zemi leží.
 
20.11.1981: Zasedání ÚV Československé strany lidové. Předsedou byl zvolen Z. Žalman.
20.11.2001: Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zahájila správní řízení se společností TV3 pro podezření z neoprávněného vysílání.
20.11.2001: Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zahájila správní řízení se společností TV3 pro podezření z neoprávněného vysílání.
20.11.2001: Parlamentní volby v Dánsku přesvědčivě vyhrála pravicová opozice, která vsadila na mnohem tvrdší přistěhovaleckou politiku.
20.11.2001: Ropné solečnosti Conoco a Philips Petroleum oznámily, že plánují sloučení v hodnotě 35 miliard dolarů.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz