Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY VSTUPENKY TÝDEN ZÍTRA DNES KALENDÁŘ PRODEJNY NÁPOVĚDA REKLAMA ZPRÁVY ENCYKLOPEDIE
Návrat na hlavní stranu
Středa 19. září 2018 (17:36 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Panna
Zita - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Benží

Fulltext
NÁŠ TIP: Nastavte si Kalendář jako výchozí domovskou stránku.

 

Ze sedla Pindula přes Malý Javorník do Frenštátu

ZE SEDLA PINDULA PŘES MALÝ JAVORNÍK DO FRENŠTÁTU
9 km (12 km s Velkým Javorníkem), modrá (červená) značka

Výstupová i sestupová trasa na hřeben Veřovických vrchů, nenáročná, vhodná pro rodinné výlety, výhledy omezené.

Ze sedla Pindula okolo Zbojnické koliby loukou do vysokého lesa, mírně stoupáme až na vrstevnicovou cestu, obcházíme vrchol Kyčera zprava po široké lesní kamenité cestě a asi po 1 km odbočíme doleva a stoupáme příkře vzhůru po spádnici do plochého sedla mezi Kyčerou a Malým Javorníkem. Ze sedla pohodlně dojdeme až na rozcestí Malý Javorník, zleva se přidala zelená značka z Rožnova. Odtud můžeme podniknou příkrý výstup na vrchol Velkého Javorníka (1,5 km po červené značce), kde budeme za svou námahu odměněni dalekými výhledy na malebnou Podbeskydskou pahorkatinu, na Nový Jičín, Kopřivnici a Štramberk s nepřehlédnutelným napůl odtěženým vápencovým kopcem Kotouč, na město Frenštát přímo pod svahy Javorníka, za městem se zvedá Ondřejník, vpravo masív Radhoště, Tanečnice, Kněhyně, Smrku a Lysé hory. Na vrcholu Javorníka je turistická chata s občerstvením v téměř domáckém prostředí.

Ať jsme na vrchol vystoupili nebo ne, modrá značka pokračuje z rozcestí malý Javorník úbočím Velkého Javorníka po asfaltové cestě, asi po 1 km uhýbá na lesní cestu a prochází chatovou osadou, březovými háji a loukami, odtud výhledy na celou Frenštátskou brázdu. Podél potoka dojdeme k silnici vedoucí na Horečky, tu protneme a okolo vzrostlé lípy a loukou docházíme na okraj města Frenštátu, vlevo jsou skokanské můstky. Přes lávku přejdeme říčku Lubina, mezi zahrádkami a domky dojdeme okolo velké budovy SPŠE do centra města, přejdeme železniční trať a podjezdem radnice vejdeme na náměstí, zde je východiště značených cest do okolí Frenštátu.


Dopravní spojení:
Z Frýdku - Místku do Frenštátu vlakem, autobusem do sedla Pindula. Autem z Frýdku - Místku přes Frenštát do sedla Pindula. (Parkoviště v sedle).

Vlakem z Frenštátu přes Frýdlant nad Ostravicí do Frýdku - Místku. Ve Frenštátě parkoviště nedaleko náměstí.

Zpracovali manželé Horečtí

LOKALIZACE

DALŠÍ INFORMACE: http://www.KCT-MSK.cz

AKTUALIZACE: Kateřina Krestová (Městské kulturní středisko) 56, 24.06.2008 v 11:00 hodin
Copyright 1998-2018 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jiljí jasný - podzim krásný.
Na svatého Jiljí jasno, je suchá jeseň; když prší, čtyřicet dnů střecha nevyschne.
Na den Jiljí hrom a blesky - čtyři týdny mokré stezky.
Když na svatého Jiljí prší, celý podzim voda crčí.
Prší-li na svatého Jiljí, budou otavy shnilý.
V jakém počasí jelen na den Jiljího říje neb mezi laně jde, v takovém se zase po čtyřech týhodnech navrací; jestli ale jelen něco později říje, tedy jest znamení, že pozdě zima nastane.
Je-li na svatého Václava bouřka, bývá dlouho teplo.
Svatý Václav v slunci září, sklizeň řepy se podaří.
Před svatým Václavem času dost, po svatém Václavu pozdě.
Svatý Václav víno chrání, po něm bude vinobraní.
 
září 892: Arnulfovo poselství k bulharskému knížeti Vladimírovi se žádostí o zákaz vývozu soli z bulharských dolů v Sedmihradsku do velkomoravské říše.
září 1004: Po vyhnání Poláků Jaromír prohlášen českým knížetem.
září 1012: Jindřich II. udělil v Merseburku Čechy v léno Oldřichovi, který byl již několik měsíců skutečným vládcem země.
září 1042: Vpád Jindřichova vojska do uherského království; na jeho úspěchu měl hlavní podíl český oddíl vedený Břetislavem.
září 1105: Údělný olomoucký kníže Svatopluk se pokusil dobýt Pražský hrada a získat knížecí trůn.
září 1173: Císař Fridrich Barbarossa na jednání v Hermdorfu zrušil Bedřichovo jmenovánía českým panovníkem ustanovil syna Soběslava I. Oldřicha.
září 1182: Bedřich se stal českým knížetem.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz