Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY VSTUPENKY TÝDEN ZÍTRA DNES KALENDÁŘ PRODEJNY NÁPOVĚDA REKLAMA ZPRÁVY ENCYKLOPEDIE
Návrat na hlavní stranu
Středa 12. prosinec 2018 (18:16 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Střelec
Simona - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Oskar

Fulltext
NÁŠ TIP: Nastavte si Kalendář jako výchozí domovskou stránku.

 

Z Pusteven přes Radhošť do sedla Pindula

Z PUSTEVEN PŘES RADHOŠŤ DO SEDLA PINDULA
9 km, modrá značka

Mezi Pustevnami a Radhoštěm nejfrekventovanější hřeben Beskyd. Množství výhledů, nenáročná trasa s minimálními výstupy, v závěru prudké klesání.

Z Pusteven, od chaty Šumná, jdeme po modře značené trase, vlevo horní stanice sedačkové lanovky a vleků, přejdeme silnici a širokou kamenitou cestou mírně stoupáme okolo stanice Horské služby, Valašské koliby a dřevěných kiosků se suvenýry a občerstvením ke stylovému vyhlídkovému altánu "Cyrilka". Odtud výhledy na celé sedlo Pustevny, za ním Tanečnice, Čertův Mlýn, Kněhyně, rozložitý Smrk a s věží vysílače Lysá hora. Od rozhledny jdeme již po širokém hřebenu lemovaným zakrslými stromy a kosodřevinou. Asi po 1 km budeme stát u sochy pohanského boha Radegasta (kdo si sáhne na kulatou sponu jeho opasku a bude mít při tom nějaké přání, možná se mu splní). Vlevo odbočuje žlutá značka k chatě Skalíkova Louka. Cestou po hřebeni protneme na rozcestí Radhošť - hřeben zelenou značku mezi Dolní Bečvou a Trojanovicemi-Ráztokou a za nedlouho se dostaneme k horské chatě Radegast (stravování a ubytování). Odtud je to na samotný vrchol Radhoště 500 metrů.

Na vrcholu je dřevěná poutní kaple sv. Cyrila a Metoděje a vedle ní sousoší obou věrozvěstů od Albína Poláška (je autorem i sochy Radegasta). Z vrcholu můžeme vidět na jihu Vsetínské vrchy, Javorníky, Strážovské vrchy a Malou Fatru, na severu Jeseníky, Frenštát a Ondřejník, východním směrem je Kněhyně, Smrk a Lysá hora. Z vrcholu Radhoště scházíme prudce dolů okolo lyžařského vleku, vcházíme do nízkého bukového lesa s množstvím palouků a porostů borůvčí, les přechází v louku na mírnějším hřebeni, příjemné místo k posezení, před námi pohledy na Černou horu a za ní Rožnov. Kousek pod námi rozcestí Velká Polana, odbočujeme vlevo a vysokým bukovým lesem scházíme prudce dolů do širokého sedla, vystoupíme na malý vrchol Kaní a z něj serpentinou do sedla Pindula k hlavní silnici spojující Frenštát s Rožnovem. V sedle je Zbojnická koliba.Dopravní spojení:
Z Frýdku - Místku do Frenštátu vlakem, autobusem do Trajanovic-Ráztoky, sedačkovou lanovkou na Pustevny. Z Rožnova autobusem nebo autem přes Prostřední Bečvu na Pustevny.

Autem přes Frýdlant nad Ostravicí, Kunčice pod Ondřejníkem do Trojanovic a pak sedačkovou lanovkou na Pustevny (parkoviště u hotelu Ráztoka) nebo autem z Frýdku - Místku přes Frenštát, Rožnova, do Prostřední Bečvy a odtud výjezd na Pustevny (parkoviště na Pustevnách).

Ze sedla Pindula autobusem do Rožnova nebo Frenštátu, vlakem z Frenštátu přes Frýdlant nad Ostravicí do Frýdku - Místku. Parkoviště v sedle Pindula.


Zpracovali manželé Horečtí

LOKALIZACE

DALŠÍ INFORMACE: http://www.KCT-MSK.cz

AKTUALIZACE: Kateřina Krestová (Městské kulturní středisko) 56, 24.06.2008 v 10:59 hodin
Copyright 1998-2018 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Barbora na ledě, Vánoce na blátě.
Na Adama a Evu čekejte oblevu.
Není-li prosinec studený, bude příští rok hubený.
Když na Mikuláše prší, zima lidi hodně zkruší.
Prosinec naleje a leden zevěje.
Je-li studený prosinec, hodně práce bude míti žnec.
Mrazy, které v prosinci ochabnou, neznamenají zimu náramnou.
Když v prosici hrom ještě hučí, rok příští stále vítr fučí.
Mléčná dráha v prosinci jasná, bude v příštím roce úroda krásná.
Mrazivý prosinec, mnoho sněhu, žíznivý roček bude v běhu.
 

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz