Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY VSTUPENKY TÝDEN ZÍTRA DNES KALENDÁŘ PRODEJNY NÁPOVĚDA REKLAMA ZPRÁVY ENCYKLOPEDIE
Návrat na hlavní stranu
Středa 21. březen 2018 (23:30 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Beran
Radek - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Brix

Fulltext
NÁŠ TIP: Nastavte si Kalendář jako výchozí domovskou stránku.

 

Z Ostravice přes Smrk na Horní Čeladnou -17 km, červená znač

Z OSTRAVICE PŘES SMRK NA HORNÍ ČELADNOU
17 km, červená značka

Náročná trasa na druhý nejvyšší vrchol Beskyd s pěknými výhledy, příjemnými místy k odpočinku, ale značným převýšením, málo navštěvovaná, ideální pro milovníky ticha a klidu. V sezónu podél trasy množství borůvek a malin.

Červená značka začíná před železniční stanicí v Ostravici, vede okolo autobusového stanoviště a po 100 metrech odbočuje z hlavní silnice doprava mezi rodinné domy. Po dalších 250 metrech odbočuje vlevo přes most a po kamenité cestě pokračuje chatovou osadou, aby se znova napojila na asfaltovou silničku. Stoupá rovnoběžně s potokem, v místě, kde se silnička rozdvojuje (vlevo k Dětskému táboru Skalka, vpravo k RS Válcoven plechu Frýdek - Místek) pokračuje červená značka podél potoka smrkovobukovým lesem. Přecházíme přes potok Bučací (v létě může být vyschlý) a pomalu začínáme stoupat. Asi po 500 metrech vycházíme z vysokého lesa na travnatý chodníček, začínají se otevírat výhledy na údolí Ostravice. Chodníček nás dovede na Holubčanku, příjemné místo pro malý odpočinek, výhledy k Frenštátu, Radhošťským Beskydám a Smrčku, Frýdlantu a na Lysou horu.

Pokračujeme dále a dvěmi serpentinami se dostáváme na vrstevnicovou cestu, chodník vede dále nad cestou mírně doleva v hustém borůvčí (za sněhové pokrývky je málo zřetelný) a dovede nás až do sedla mezi Smrkem a Malým Smrkem. Těsně pod sedlem je pár pramenících potůčků. Z jihu přichází do sedla modrá značka ze Starých Hamer a žlutá značka od přehrady Šance. Ze sedla mírně stoupáme po hřebeni asi 1 km na vrchol Smrku. Cestou mineme pomníčky Johna Lennona a Jana Palacha (v den výročí jejich úmrtí bývají neorganizované výstupy na vrchol Smrku, kterých se účastní příznivci a vyznavači jejich myšlenek a názorů, výstupy nyní méně časté, hojné před listopadem 1989, účastníci výstupů přivazují na okolní stromy papírky, šátečky a stuhy se svými vzkazy, básněmi a kresbami). Na plochém travnatém vrcholu Smrku je výškový bod a rozcestník s vrcholovou knihou (jedna z mála v Beskydech). Okolí vrcholu je porostlé kosodřevinou, ale ta nebrání výhledům. Na východě je Lysá hora a za ní Malá Fatra, na jihu husté lesy Zadních Hor a Javorníků, na západě Kněhyně, Radhošť a Javorník, od severu vystupuje Ondřejník, Palkovické hůrky, za dobré viditelnosti Jeseníky s Pradědem. Nejzajímavější pohled je ovšem dolů pod svahy Smrku, na Čeladnou, Ostravici a Frýdlant. Vše se zdá jako na zmenšeném živém modelu, vidíte jezdit auta a vlaky, pohybující se lidi. Pokud si sebou na vrchol vezmete i dalekohled a mapu (třeba č. 96 Moravsko-Slezské Beskydy 1 : 50 000), zjistíte, že téměř vše je v mapě zobrazeno a objevíte spoustu nových zajímavých věcí a pokud bude k tomu všemu ještě daleký rozhled, teplo, slunečno a sucho, budete vrchol opouštět jen velmi neradi.

Z vrcholu se úzký chodníček prodírá kosodřevinou (po zimě a delších deštích bývá dost bahnitý), přechází do zakrslého smrkového lesa, podél chodníku jsou pískovcové skalní bloky. Z jedné skalky po pravé straně chodníku je výhled k západu. Na konci zakrslého lesa je čerstvá paseka a chodník klesá prudčeji dolů až se dostane k lovecké chatě Hubertka. Chata není pro veřejnost otevřena, ale hned vedle ní je upravená studánka a dřevěný přístřešek s posezením.

Od Hubertky cesta klesá stále dolů, až na rozcestí Polana, kde začíná asfaltová cesta úbočím Smrku. Vlevo přes údolí jsou omezené výhledy z průseků po těžbě dřeva na Čertův mlýn, Kněhyni a Malou Stolovou. Po 5 km mírného klesání se cesta spojí s modrou značkou z Ostravice a po dalších 500 metrech budete na rozcestí Horní Čeladná - kaple. Vedle stylové dřevěné kaple je pramen s dobrou vodou. Nedaleko říčka Čeladenka, v níž je za teplého počasí možnost koupání v tůních a pod splavy nebo jen příjemného posezení u vody.


Dopravní spojení:
Z Frýdku - Místku přes Frýdlant nad Ostravicí vlakem, autobusem nebo autem do Ostravice (parkoviště naproti hotelu Freud u železniční stanice a za autobusovým stanovištěm).

Z Horní Čeladné autobusem na Čeladnou k železniční stanici, odtud vlakem směr Frýdlant a Frýdek - Místek nebo směr Frenštát.

Zpracovali manželé Horečtí

LOKALIZACE


AKTUALIZACE: Eliška Černochová (Beskydy-Valašsko) 56, 11.03.2010 v 11:25 hodin
Copyright 1998-2018 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Březen-na pec si vlezem.
Březen-za kamna vlezem.
Panská láska, ženská chuť a březnové počasí není stálé.
V březnu vítr břízy fouká.
V březnu vítr, v dubnu déšť-pak jistě úrodný rok jest.
Březnové slunce má krátké ruce.
Lépe od hada býti uštknut, než v březnu od slunce ohřát.
Studený marec, mokrý máj-bude humno jako ráj.
Jestli březen kožich stáhl, duben rád by po něm sáhl.
Sníh v březnu škodí osení i vinné révě.
 
21.3.2001: Vláda přidělila výstavbu dálnice D47 izraelské společnosti Housing & Constuction Holding Company.
21.3.2001: Česká aerolinie podepsaly dohodu o vstupu do světové letecké aliance SkyTeam.
21.3.2001: Pavel Brychta se stal předsedou Energetického regulačního úřadu po Janě Novotné, která na funkci 1. února rezignovala.
21.3.2001: Vláda rozhodla o propojení úřadů veřejné správy telekomunikační infrastrukturou Českého Telecomu.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz