Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY VSTUPENKY TÝDEN ZÍTRA DNES KALENDÁŘ PRODEJNY NÁPOVĚDA REKLAMA ZPRÁVY ENCYKLOPEDIE
Návrat na hlavní stranu
Středa 19. září 2018 (17:33 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Panna
Zita - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Benží

Fulltext
NÁŠ TIP: Nastavte si Kalendář jako výchozí domovskou stránku.

 

Městská turistická trasa IVV MPR Nový Jičín

Trasu jsme zahájili v Informačním centru vyzvednutím záznamníku, zde obdržíme první razítko RADNICE K1. Od IC pokračujeme do náměstí k městské radnici, zde na domě č.p. 29 je umístěna pamětní deska, bysta E. G. Laudona - OPIS - LETOPOČTY K2. Náměstím pokračujeme do ulice Havlíčkovy, projdeme kolem Kina Květen z roku 1930 a pokračujeme ulicí dolů ke křižovatce. Před křižovatkou po pravé straně staneme před Židovskou synagogou - OPIS - LETOPOČTY K3. Na křižovatce se dáme vpravo a po ulici Štefánikově pokračujeme kolem České spořitelny na ulici Dolní brána, po které se dáme vlevo po červené turistické značce, která nás dovede do ulice U Grasmanky a dále k nádraží ČD NJ - město - RAZÍTKO K4. Od ČD pokračujeme kolem autobusového nádraží na kruhový objezd a do ulice Novosady, dále na ulici Nábřežní, po které dojdeme k mostu přes Jičínku. Přejdeme most na ulici Hřbitovní. Asi po 50m odbočíme do ulice Valašská, za penzionem Lamberk pokračujeme uličkou, kterou dojdeme k morové kapličce na Hlinikách - OPIS Z KAMENE DESKY - RAZÍTKO PENZIONU K5 (kaplička i penzion jsou viditelné od mostu přes Jičínku). Od kapličky sejdeme uličkou do ulice Hluboká, která nás vyvede do ulice Bezručovy, po které pokračujeme na kruhový objezd k městské baště na ulici Gen. Hlaďo a přes křižovatku na ulici K Nemocnici. Od pošty pokračujeme do Janáčkových sadů a ke Kostelu Nejsvětější Trojice - OPIS Z TABULE č. 1 Z NAUČNÉ STEZKY K6. Kolem kapličky projdeme Janáčkovými sady vzhůru ke staré hvězdárně na ulici Smetanovy sady. V sadech vyhledáme sousoší J. G. Mendela - OPIS Z TABULE NAUČNÉ STEZKY K7. Smetanovými sady vyjdeme zpět na ulici K Nemocnici. Projdeme do ulice Jiráskovy, kterou pokračujeme na ulici Divadelní a po této dojdeme do ulice Lidická. Zde navštívíme Žerotínský zámek - RAZÍTKO K8.

LOKALIZACE


AKTUALIZACE: 56, 04.03.2004 v 16:16 hodin
Copyright 1998-2018 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jiljí jasný - podzim krásný.
Na svatého Jiljí jasno, je suchá jeseň; když prší, čtyřicet dnů střecha nevyschne.
Na den Jiljí hrom a blesky - čtyři týdny mokré stezky.
Když na svatého Jiljí prší, celý podzim voda crčí.
Prší-li na svatého Jiljí, budou otavy shnilý.
V jakém počasí jelen na den Jiljího říje neb mezi laně jde, v takovém se zase po čtyřech týhodnech navrací; jestli ale jelen něco později říje, tedy jest znamení, že pozdě zima nastane.
Je-li na svatého Václava bouřka, bývá dlouho teplo.
Svatý Václav v slunci září, sklizeň řepy se podaří.
Před svatým Václavem času dost, po svatém Václavu pozdě.
Svatý Václav víno chrání, po něm bude vinobraní.
 
září 892: Arnulfovo poselství k bulharskému knížeti Vladimírovi se žádostí o zákaz vývozu soli z bulharských dolů v Sedmihradsku do velkomoravské říše.
září 1004: Po vyhnání Poláků Jaromír prohlášen českým knížetem.
září 1012: Jindřich II. udělil v Merseburku Čechy v léno Oldřichovi, který byl již několik měsíců skutečným vládcem země.
září 1042: Vpád Jindřichova vojska do uherského království; na jeho úspěchu měl hlavní podíl český oddíl vedený Břetislavem.
září 1105: Údělný olomoucký kníže Svatopluk se pokusil dobýt Pražský hrada a získat knížecí trůn.
září 1173: Císař Fridrich Barbarossa na jednání v Hermdorfu zrušil Bedřichovo jmenovánía českým panovníkem ustanovil syna Soběslava I. Oldřicha.
září 1182: Bedřich se stal českým knížetem.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz